Kod | SP-PD |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu |
Kierunek studiów | PODYPLOMOWE STUDIA PSYCHOTERAPII |
Forma studiów | Niestacjonarne |
Poziom kształcenia | Podyplomowe |
Czas trwania | 4-letnie |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
„Człowiek jest istotą stworzoną przez Boga na Jego obraz i podobieństwo. Ten obraz i podobieństwo zostały zniekształcone przez grzech, co zaburzyło harmonię pomiędzy człowiekiem a kochającym go Bogiem oraz innymi ludźmi, a także doprowadziło do wewnętrznego skonfliktowania w człowieku”
Dla kogo te studia?
Podyplomowe Studia Psychoterapii przy Papieskim Wydziale Teologicznym przygotowują do pracy profesjonalnych psychoterapeutów identyfikujących się z wartościami chrześcijańskimi.
Studia na PSP PWT adresowane są do osób identyfikujących się z chrześcijaństwem i jego zasadami; posiadających wykształcenie wyższe i tytuł magistra w zakresie psychologii, pedagogiki, socjologii, filozofii, teologii, nauk o rodzinie, tytułu lekarza medycyny ze specjalizacją z psychiatrii. Istnieje możliwość przyjęcia na PSP PWT osoby z wykształceniem innym, niż wyżej wymienione zwłaszcza w zakresie nauk społecznych i humanistycznych. Decyzja o tym może zostać wydana przez Dyrektora PSP PWT na podstawie pozytywnej opinii Koordynatora Merytorycznego PSP PWT.
Akredytacja Stowarzyszenia Psychoterapeutów Chrześcijańskich w Warszawie
W roku 2022 roku Podyplomowe Studia Psychoterapii przy Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu uzyskały akredytację Stowarzyszenia Psychoterapeutów Chrześcijańskich w Warszawie. Jest ona potwierdzeniem wysokiego poziomu merytorycznego Studiów oraz gwarancją akceptacji zrealizowanych przez słuchacza zajęć w procesie starania się o wydanie certyfikatu psychoterapeuty SPCh.
Studia uwzględniają wszelkie aktualne regulacje prawne. Obecnie trwają prace nad ustawą o zawodzie psychoterapeuty. Polska Rada Psychoterapii, której członkiem jest Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich aktywnie uczestniczy w pracach nad ustawą. Aktualne informacje dotyczące przebiegu prac i rekomendacje dla przyszłych psychoterapeutów można sprawdzić na profilu Facebook Polskiej Rady Psychoterapii (Zobacz).
Psychoterapia integratywna
Głównym podejściem, z którym zapoznają się słuchacze, jest psychoterapia integratywna, ujmująca człowieka jako jako istotę, w której sfery fizyczna, psychiczna i duchowa są od siebie zależne, wzajemnie się przenikają i na siebie oddziałują. Korzystając z bogatego dorobku psychoterapii psychodynamicznej i poznawczo-behawioralnej, psychoterapeuta integratywny koncentruje się nie tylko na procesach emocjonalnych i poznawczych, ale bierze również pod uwagę duchowe aspekty funkcjonowania pacjenta.
Program studiów
Program studiów obejmuje treści dotyczące:
- psychologii rozwoju człowieka
- etyki z elementami antropologii filozoficznej
- psychopatologii
- psychologicznych podstaw pomagania
- ogólnych i szczegółowych zagadnień psychoterapii
- diagnozy, interwencji i metod psychoterapeutycznych
- społecznych i kulturowych uwarunkowań psychoterapii
- głównych nurtów współczesnej psychoterapii
- założeń i zastosowań psychoterapii integratywnej, szczególnie w aspekcie katolickiej wrażliwości etycznej
oraz:
- treningi: interpersonalny (I r.) oraz intrapsychiczny (II r.)
- warsztaty pracy psychoterapeutycznej (III-IV r.)
- superwizje grupowe (III-IV r.)
Zapoznaj się ze szczegółowymi regulacjami (w tym programem studiów) na stronie z dokumentacją Uczelni przejdź
Literatura przygotowawcza do rozmowy kwalifikacyjnej
Zgodnie z kierunkowymi zasadami rekrutacji podajemy literaturę, która może być uwzględniona podczas rozmowy kwalifikacyjnej
- Wampold, Bruce E., Wprowadzenie do teorii i praktyki psychoterapii. Warszawa: Instytut Psychologii Zdrowia PTP, 2019.
Koszt
- Studia są odpłatne.
- W roku 2025/2026 koszt pierwszego roku studiów wynosi 11 000 zł (5 500 zł za semestr).
- Zapoznaj się z zasadami płatności oraz pełną tabelą opłat: przejdź.
Ogólne zasady kwalifikacji
Kierunkowe zasady kwalifikacji na Podyplomowe Studia Psychoterapii
Podajemy poniżej kierunkowe zasady kwalifikacji na Podyplomowe Studia Psychoterapii, które są wypisem z Regulaminu kierunku, pkt 2.1 - 2.8 (zob. Regulamin)
Pkt. 2.1: Słuchaczem PSP może być osoba przynależąca do Kościoła Rzymskokatolickiego lub do innych kościołów chrześcijańskich akceptująca katolicki charakter Uczelni. Wymagane jest wykształcenie wyższe i posiadanie przynajmniej tytułu zawodowego magistra.
Pkt. 2.2: Możliwe jest rozpoczęcie szkolenia w ramach PSP jeszcze przed uzyskaniem tytułu zawodowego magistra. Warunkiem jest udokumentowane ukończenie minimum 3 lat studiów wyższych. Słuchacz nie posiadający tytułu magistra w dniu rozpoczęcia edukacji na PSP będzie musiał udokumentować jego uzyskanie przed rozpoczęciem 3 roku PSP. W takim przypadku przyjęcie kandydata musi być zaakceptowane na podstawie pozytywnej decyzji Dyrektora PSP wydanej w oparciu o pozytywną opinię Koordynatora Merytorycznego.
Pkt. 2.3: Ze względu na specyfikę i charakter studiów w ramach jednej grupy rocznikowej nie mogą jednocześnie kształcić się osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub innym skutkującym stałym utrzymywaniem ze sobą relacji interpersonalnych (np. małżonkowie, rodzeństwo, współpracownicy, członkowie jednej organizacji lub wspólnoty religijnej itp.). Istnienie takiego związku winno być każdorazowo zgłoszone podczas rekrutacji Koordynatorowi Merytorycznemu. Decyzję w takich sprawach - w zależności od konkretnego przypadku - podejmuje Dyrektor PSP.
Pkt. 2.4: W celu rozpoczęcia procesu rekrutacji należy zarejestrować się w internetowym systemie rekrutacyjnym [IRK-a] dostępnym na stronie pwt.wroc.pl; następnie dokonać bezzwrotnej opłaty rekrutacyjnej w wysokości określonej w Tabeli Opłat oraz złożyć wszystkie wymagane dokumenty. Osoba duchowna powinna dostarczyć również zgodę na udział w PSP wydaną przez biskupa diecezjalnego lub ordynariusza zakonnego - a w wypadku słuchaczy należących do innych (niekatolickich) wspólnot chrześcijańskich zgodę przełożonych tychże wspólnot.
Pkt. 2.5: Rozmowa kwalifikacyjna obejmuje następujące zagadnienia i tematy:
- Doświadczenie zawodowe: uwzględniane jest doświadczenie zawodowe kandydatów, które może obejmować praktykę w dziedzinie psychologii, socjologii, pracy z pacjentami lub innym pokrewnym obszarze.
- Język polski: kandydaci muszą wykazać się znajomością języka polskiego na poziomie umożliwiającym swobodne studiowanie i komunikację w trakcie zajęć.
- Motywacja i cele: kandydaci powinni przedstawić motywację do podjęcia studiów psychoterapeutycznych oraz jasno sformułowane cele związane z tą dziedziną. Ocena dotyczy zrozumienia znaczenia psychoterapii, zaangażowania w rozwój osobisty oraz zainteresowania pracą terapeutyczną.
- Umiejętności interpersonalne: ocena obejmuje ocenę umiejętności komunikacyjnych, empatii, gotowości do współpracy z pacjentami oraz zdolności do nawiązywania i utrzymywania relacji terapeutycznych.
- Wiedza teoretyczna: kandydaci powinni wykazać się podstawową wiedzą z zakresu psychologii. Na stronie rekrutacyjnej kierunku znajduje się literatura, która może być uwzględniona podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
- Dodatkowe dokumenty: ocena może uwzględniać dodatkowe dokumenty, takie jak rekomendacje od pracodawców, listy referencyjne lub inne potwierdzenia osiągnięć w dziedzinie psychoterapii lub innych jej pokrewnych.
Pkt. 2.6: Decyzja komisji rekrutacyjnej jest dostarczana kandydatowi nie później niż 14 dni roboczych od przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydat jest zobligowany do wniesienia pierwszej raty opłaty za PSP w terminie 7 dni od otrzymania decyzji o przyjęciu na PSP. Wysokość opłat za PSP jest określona dla każdego rocznika studiów w Tabeli Opłat dostępnej na stronie internetowej PWT. Brak wpłaty w określonym terminie może być powodem skreślenia z listy słuchaczy i wpisania na nią innego kandydata z listy rezerwowej. Dokonanie opłaty pierwszej raty za PSP kończy proces rekrutacji i jest potwierdzeniem uczestnictwa w PSP.
Pkt. 2.7: Edycja PSP otwierana jest wraz z nowym rokiem akademickim lub w innym terminie wskazanym przez PWT, po skompletowaniu odpowiedniej liczby słuchaczy.
Pkt. 2.8: Wszyscy zrekrutowani kandydaci zobowiązani są do podpisania w wyznaczonym terminie umowy o kształcenie, zgody na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb PWT oraz oświadczenia, że zapoznali się z Programem i Regulaminem PSP, Statutem Uczelni, Regulaminem Studiów na PWT we Wrocławiu, Regulaminem opłat za usługi edukacyjne oraz innymi dokumentami regulującymi funkcjonowanie PSP. Dokumenty te dostępne są na stronach PWT.
Harmonogram kwalifikacji
Sprawdź harmonogram rekrutacji na bieżący rok: kliknij